top of page

Zahrada

Tvoříme a přetváříme, aby se z divočiny stala zahrada. Z přírody umělecké dílo.Vždycky jsem si přála mít kousek zahrádky. Žádný lán záhonků a dřiny, jen malé místo, kde bude všechno podle mě. Místo, kde si ze zeleně vytvořím svou oázu klidu. Teď ji mám, tu zahrádku, a nevím, odkud s tím tvořením začít.


Je to taková zvláštní zahrádka. Na jednom konci leží pod keři velký kámen obrostlý mechem a kapradím. Mech a kapradí já poznám. Skalka volně přechází v trávník z krátké tlusté trávy prošpikovaný pampeliškami a různými dalšími rostlinami, které jistojistě nemají v trávníku co dělat. Uprostřed zahrádky roste u zdi řídký keř s dlouhými trnitými šlahouny. Ten se mi vůbec nelíbil. Ale pak se na něm objevily první květy - je to bougainvillea - a tu mám ráda. Zahrádka končí velikou rozvětvenou palmou a neprostupným houštím bílých kosatců. A teď co s tím? Doplnit jehličnany a podpořit tak mech a kapradí? Nebo se naladit na středomořskou atmosféru bougainvilley? A co takhle pořídit stěnu z orchidejí, kterým se v tomto podnebí báječně daří?


Co přidat a co odstranit? Většinu místních rostlin neznám a nemám tušení, co je plevel a co možná pokvete. A dost možná i plevel tu pokvete. On totiž plevel kvete všude na světě. Zkuste pozorovat malé dítě, jak si hraje v udržovaných francouzských zahradách. Uprostřed pečlivě upravených záhonů vznešených růží ho dost možná zaujme žlutá pampeliška. Děti jsou v rozpoznávání rostin v podobné situaci jako já. Nemohou ještě vědět, že růže je okrasa a pampeliška plevel. Blažený stav. Protože jakmile se to dozvíte, není cesty zpět. Nemilosrdně likvidujete býlí, aby se lépe žilo rostlinám vyvoleným. Tvoříte a přetváříte, aby se z divočiny stala zahrada. Z přírody umělecké dílo.

Vesmírný řád se zrcadlí v růžích a plotech z vavřínu.

Jen dokonale upravené zahrady jsou těmi pravými svatyněmi oddychu. V nich totiž nemusíme být ve střehu. Armáda zahradníků se neustále stará o to, aby nás v nich nic nepřekvapilo. Žádná krtčí hromádka, žádná zapomenutá sedmikráska. Jenže, stojí za to se do takového boje pouštět? Možná jen přidám tújku, pomerančovník a růžové orchideje a budu si mezi mými oázami posouvat židličku. A vždycky nechám na trávníku i nějakou pampelišku.


Comments


bottom of page