top of page

Footvolley

Portugalsky futevôlei, česky plážový nohejbal, je atraktivní kombinace fotbalu a volejbalu.

Projděte se po plážích Rio de Janeira a uvidíte kromě opalujících se turistů a popíjejících místních také řady sportovních nadšenců. Městské pláže jsou posilovnami a hřišti pod širým modrým nebem. Brazílie, a Rio především, holduje plážové kultuře. Slunce, písek a krásná těla. Plážové sporty jsou tedy ideální řešení, jak zábavně strávit dlouhé hodiny na pláži a ještě si zařídit pěknou figuru. Zapomeňte ale na poklidné házení létajícího disku, brazilské přímořské sportování je pěkná dřina.


Brazilci jsou ve sportovním světě známí díky výbornému fotbalu a neporazitelnosti v beach volejbalu. V obou sportech jsou proslulí svou lehkostí a hravou kreativitou. Zábava a hledání nových cest stojí i za vznikem sportovní aktivity s anglickým názvem footvolley, česky plážového nohejbalu.

Svižná hra nudících se mladíků se proměnila v regulérní sport, který má dokonce olympijské ambice.

V šedesátých letech vládl Brazílii vojenský režim a zákon a pořádek panoval i na písečných plážích. Míčové hry, a hlavně milovaný fotbal, byly omezeny na určitá místa a danou denní dobu. Hoši, kteří bydleli v sousedství slavné pláže Copacabana a po písku bloumali celé dny, si z nedostatku jiných možností začali kopat na volejbalovém hřišti.


Zkombinovali pravidla obou výchozích sportů a vymysleli hru, kde cílem je dostat míč přes síť jako ve volejbale, ale způsobem dovoleným ve fotbale. Doteky rukou nebo paží jsou tak nepřípustné. Jejich kratochvíle se rychle stala populární. Během času přilákala nejen další kluky a náhodné kolemjdoucí, ale i slavné fotbalisty a další celebrity, kteří se na Copacabanu za sportem vydávali.


V devadesátých letech se tato náročná plážová hra začala přeměňovat v řádný sport. V Brazílii vznikly asociace a svazy a o dekádu později se zformovala i federace mezinárodní. Footvolley se rozšířil do dalších zemí Ameriky a do Evropy. V roce 2010 si svůj první republikový šampionát v plážovém nohejbalu odbyla i Česká republika.


Footvolley se zatím do světa šíří pomalu, ale v Brazílii jeho obliba nepřestává stoupat. Podle loňského průzkumu se jeho fanoušky cítí být 50 milionů Brazilců. Na pět set tisíc z nich footvolley aktivně hraje na některém z více než tisíce specializovaných hřišť. Jak by ne.

Futevôlei v sobě obsáhne všechno, co Brazilci milují - fotbal, volejbal, pláž a zábavu s kamarády.

Když se ke Copacabaně přiblíží večer, slunce pomalu zapadá za kopcovitý horizont a hází oranžové odlesky na hladinu moře. V takový moment není nic lepšího, než si v plážovém baru objednat ledovou caipirinhu a pozorovat, jak opálená hbitá těla sportovců akrobatickými kousky posílají míč přes dvoumetrovou síť.
Comments


bottom of page