top of page

Grilování

Gastronomie v různých částech Brazílie je pestrá, ale spojuje ji jedno - láska ke grilování.

Tak jako k Argentině patří hovězí steak, s Brazílií se neodmyslitelně pojí barbecue. Takzvané churrasco (čte se většinou jako "šuhasko") je fenomén. Přestože má mnoho podob, nikdy u něj nechybí dobré maso a přátelský duch.


V celé Brazílii byste těžko hledali dům se dvorkem, na kterém nestojí bytelný zděný gril na dřevěné uhlí. Zarytí milovníci grilování si bez okolků staví grily i na terasách a balkonech svých bytů. Na rozdíl od našich českých letních grilovacích návyků, místní menu je poněkud jednotvárné. Hovězímu masu sekundují s velkým odstupem snad jen klobásky a drůbeží srdíčka. A ani grilovací recepty nejsou nikterak kreativní. Místní hovězí je totiž hvězdou samo o sobě, takže k dochucení se používá pouze hrubozrnná sůl.


Na veliké oblibě tohoto kulinářského umění stojí nespočet churrascarií - specializovaných restaurací zaměřených právě na grilované maso. Jedinečný je v nich mimo jiné systém servírování, tzv. rodízio. Zaplatíte jednotnou cenu a potom necháte číšníky, aby vám přímo u stolu odkrajovali z rožňů maso všeho druhu, dokud se nenacpete k prasknutí. Pokud vám v žaludku zbyde místo na přílohu, můžete si dát rýži, fazole, hranolky, smažený maniok nebo salát z vařené i čerstvé zeleniny.

Současný symbol brazilské gastronomie má dlouhou tradici.

To pravé, původní, churrasco nese přívlastek gaúcho, odkazující na jihobrazilský region, odkud se obliba grilování rozšířila po celé zemi. Evropští Jezuité přivezli v 17. století do Nového světa společně s vírou i hovězí dobytek, kterému se nejlépe dařilo na rozsáhlých travnatých planinách na jihu země.

Gauchové, kovbojové z pampy, dovedli k dokonalosti dávné umění domorodých indiánů.

Solené maso nechali uležet na koňském hřbetu a potom napíchli na špičaté větve zabodnuté šikmo nad rozžhavené uhlíky rozložené v příkopu vyhloubeném v zemi. Tento vertikální způsob grilování je dodnes populární a bývá k vidění během folklorních oslav a festivalů.


Ať připravované na širých pláních, domácích grilech nebo v luxusních restauracích, grilované maso se stalo základem brazilské kuchyně. A grilování samotné pak synonymem nedělní pohody, pospolitosti, společně stráveného času. Churrasco totiž zdaleka není jen o jídle, je to vítaná příležitost pro setkávání s rodinou, s přáteli, s kolegy. Maso, pivo, muzika a kamarádi. Portugalština si z latiny vzala krásné slovo - confraternização. Toto "sbratřování se" vystihuje velmi dobře, o co u brazilského grilování jde. Jihoameričané zkrátka velmi dobře vědí, že nejen láska, ale i přátelství a rodinná pohoda, procházejí žaludkem.


Comments


bottom of page